SOSYAL AĞLAR

Hakkımda...

Hakkımda...    1960 yılında, Trabzon’un Beşikdüzü ilçesine bağlı Takazlı Köyü’nde doğdu.
    İlk, orta, lise öğrenimini, öğretmen olan babasının görev yaptığı Bursa, İstanbul, Trabzon ve Muş illerinde tamamladı. Her zaman başarılı bir öğrenciydi. Pek çok spor dalında başarılı çalışmaları oldu. 
   Üniversite öğreniminin ardından devlet memuru olarak, doğudan batıya, kuzeyden güneye Türkiye’nin pek çok kentinde görevlerde bulundu. Görev yeri sayısını on yedi olarak vermektedir. Hiçbir iktidarla paralel olmadı, hak etmesine rağmen üst düzey görevler alamadı.
     Türkçe'yi iyi konuştu ve asla başka bir dil konuşmakla övünmedi. Bunu sömürge ruhunun bir yaptırımı olarak kabul ettiği için de reddetti. 
    2006 yılında çok genç yaşta, kendi isteği ile emekliye ayrılarak kendisini tamamen yazmaya adadı.

Yazarlığa makaleler ve mesleki yazılarla başlamıştır. Siyasi çalışmaları, sloganları, afiş düzenlemeleri ve projeleri ile kişi, kamu-özel kurum ve kuruluşlara katkılarda bulunmuştur. Bir dönem mesleki bir derginin yayın kurulunda görev almış, köşesinde sürekli makaleler yazmıştır. Kuruluşlara yönelik özel çalışmalar yapmış; yazıları, fikirleri ve projeleri ilgililerce değerlendirilmiştir. Pek çok dergi ve kitabın düzenlemesine ve çıkarılmasına katkı sağlamıştır. Tanıtıcı film senaryoları yazmış, bunların hazırlanmasında görev almıştır. İlgi alanını Türk tarihi ve mitolojisi üzerine yoğunlaştıran yazarın kitapları 2004 yılından itibaren yayınlanmaya başlamıştır.


Tarihi romanlarında çok az kurgu kullanmış, kendi tanımı ile "Tarihi roman yazmayı değil, Tarihi romanlaştırmayı" seçmiştir. 

Özellikle bilinmeyen, çok az bilinen  ve unutulmuş Türk kahramanlarını yazmayı görev edinmiştir.

Siyasi romanlarında ise yaşadığı dönemi anlatmayı tercih eden yazar bu konuda da objektif olma çabasındadır. Olanlara bir yandan değil de yukarıdan bakma nedeni, yaşananların daha iyi anlaşılmasını sağlamak içindir. Elbette kendi siyasi düşüncesi vardır ve inandıklarını savunmaktan geri durmayacaktır. Zamana, yere ve kişilere hele iktidara göre değişmeyi de takım tutar gibi parti tutmayı da reddetmektedir. Yargılamak, muhalefet etmek ve her dem inandığı gerçekleri savunmak yazarın hedefidir.

Türkçü düşüncenin gelişmesi için büyük çaba harcamak da görevi... 


Kitaplarında; Türkçe sözcükleri, özellikle unutulmuş, unutulmaya yüz tutmuş köklü sözcükleri seçmesi ve yaygınlaştırma çabası dikkat çekmektedir. Yazar bunu da kendisine görev edinmiştir. Arapça ve Farsça'dan arınmış, yaşayan Türkçe'yi tercih etmektedir.


2007 Yılı Mustafa Necati Sepetçioğlu Tarihi Roman Yarışması’nda, "Alp Er Tunga” isimli tarihi romanı ile "Birincilik ödülü" kazanan yazarın ayrıca tiyatro, hikaye ve makale yarışmalarında çok sayıda ödülleri bulunmaktadır. Ödüllü eserleri değişik kitaplarda yer almıştır.

     Mersin'de yaşayan yazar, eserler vermeyi sürdürmektedir. Bugüne kadar kırk iki eseri kitaplaşmıştır.

 

www.ahmethaldunterzioglu.com

ahterzioglu@gmail.com

 

      YAYINLANAN ESERLERİ

 


    ROMAN


   GÖK TANRI'NIN ÇOCUKLARI


   OĞUZ HAN


   HÜZÜN


   BİZİ FIRTINA VURDU


   ALP ER TUNGA


   GÜLLERİN SOLDUĞU GÜN


   ÇİÇİ HAN


   KOMANDO


   TÜRK KİMMERLER/ KİMMERYA


   BAKAN BEY'İ VURDULAR


TEOMAN HAN/BÜYÜK HUN DEVLETİ’NİN KURUCUSU


METE HAN/BÜYÜK HUN HAKANI


KİOK HAN/METE HAN’IN OĞLU


HAREM AĞASI


REİSİM ÇATLI/BOZKURTLARIN KANUNU


CENGİZ HAN/GÖKMOĞOLLARIN BAŞBUĞU


TOMRİS HAN/SAKALARIN KADIN HAKANI


KÜR ŞAD/ AŞİNA CHİE SHİH SHUAİ


ALAMUT’UN PİRİ/ HASAN SABBAH


ALP URUNGU


AKSAÇLILAR MECLİSİ/DEVLETİN BEKÇİLERİ 

 

SELÇUK BEY/ BİR DEVLETE AD VEREN ATA

 

TUĞRUL VE ÇAĞRI BEY/ DEVLET YOLUNDA

 

ALPARSLAN/ ZAFERLER ÇAĞI

 

DARAĞACINDA BİR BOZKURT

 

PROVOKATÖR

 

GÖKTÜRKLER


MOĞOL

 

AKSAÇLILAR MECLİSİ/ VURGUN

 

YALAN KURGUSU

 

HUN KARTAL SAVAŞÇISI

 

KAHRAMANLAR ÇANAKKALE'DE

 

ŞAMAN KIZ

 

FIRAT'A DESTAN

 

KÖSEM SULTAN

 

BOZKURT DESTANI

 

SULTAN GENÇ OSMAN

 

ÇAKA BEY

 

AKSAÇLILAR MECLİSİ/SAVAŞ

 
    HİKÂYE


SEVDA ÜZERİNE MEMLEKET HİKÂYELERİ

       TARİH ARAŞTIRMA 

 

HUNLARIN ÇILGIN TARİHİ/ HUNLAR DA ÇILGINDI

 

OSMANLI'DA İKTİDAR KAVGALARI VE HANEDAN İÇİ KIYIMLAR

 

KAHRAMAN ÇATLI

 

     

     ÇOCUK TİYATROSU

 

      KARINCA KARARINCA

(Gelir İdaresi Başkanlığı 2007 Vergi Konulu Çocuk Oyunu Yarışması İkincilik Ödülü)

 

 28.01.2014
15780


Benzer Konular

 • AKSAÇLILAR MECLİSİ

  AKSAÇLILAR MECLİSİ - DEVLETİN BEKÇİLERİ   1. VE 2. BASKI Türk Börü Savaşçıları Birliği… Türk’ün asla yok olmayan gizli gücü! Türk[...]

 • METE HAN/ BÜYÜK HUN HAKANI

       5.6.7. VE 8. BASKI    "Hunlar; Gök’ün gururlu çocuklarıdır!” Hunlardan söz ederken, böyle yazmaktadır, eski Çin[...]

 • AKSAÇLILAR MECLİSİ

        1.2. BASKI    Türk Börü Savaşçıları Birliği…Türk’ün asla yok olmayan gizli gücü! Türk töresini uygulamak, devleti,[...]

 • KİOK HAN

  METE HAN’ın oğludur. Hun Budunu yücelten, Büyük Türk Hakanı Mete Han’ın MÖ 174 Yılında ölümü üzerine, Hun Tahtı’na oturmuştur. Büyük Hun[...]

6 Ocak 2015 14:07

Zehra D.

Sevgili Haldun Terzioğlu,

Biz Mersin Gazi Anadolu Lisesi 11.sınıf öğrencileriyiz. Okulumuz tarih öğretmenlerinden Mehmet Karabıyık'ın " Tarihi okuyorum" projesi ile okuduğumuz Türk tarihi romanlarınızı hiç sıkılmadan, çok severek okuyoruz. Ne demişler; tarihini bilmeyen milletler yok olmaya mahkumdur, başka milletlerin avı olurlar, coğrafyasını başkaları çizer.
Okulumuda kitaplarınızı bıkmadan okuyan onlarca öğrenci var. Sizi tanımayı çok istiyoruz. Okulumuza gelip Ahmet Haldun Terzioğlu kimdir? sorusunu yanıtlamanızı diler, sizi sizden dinlemek isteriz.

Zehra Dengiz
Gizem Yeter
12 Ocak 2015 02:36

Büşra

Mete Han isimli kitabınızı okudum. Bazen güldüm bazen ağladım. O kalın kitap nasıl bitti anlamadım. Öyle akıcı öyle güzel yazılmış ki.Çok ama çok beğendim. Elinize emeğinize beyninize sağlık.
28 Şubat 2015 10:33

esref

Hocam agziniza yureginize saglik ben Marmara universitesi tarih ogrencisi olarak bana tarih bakisimi genislettiniz Allah razi olsun hizmetlerinizin devamliligini dilerim
25 Haziran 2015 01:55

Fatih Sultan Mehmet Kınay

Merhabalar Ahmet bey, Dava, Alp Uruncu, Çiçihan, Alparslan, Aksaçlılar Meclisi,Reisim Çatlı, Provakatör ve Komando adlı kitaolarınızı okudum. Merak ettiğim Komanda adlı kitabinizdaki Ahmet karakterine ne oldu? Vurulduğunda öldü mü? Ben biraz araştırma yaptım mersinli Ahmeti bulamadım. Bilgilendirirseniz memnun kalırım. Teşekkürler
25 Haziran 2015 13:41

Ahmet

Merhaba Mehmet Bey...
Dava, hangi kitap anlayamadım.
Komando Kitabı, Komando lakaplı Mustafa Ok'un hayatından kurgulandı.
Sonunu ancak ikinci kitabı yazdığımızda okuyacağız.
Selamlar.
26 Haziran 2015 12:08

Fatih Sultan Mehmet Kınay

Uğurola Ahmet bey, affınıza sığınırım Dava adlı kitap Alparslan Türkeş'in kaleminden bi kitaptı sehven yazmışım. İkinci kitabınızı merakla bekliyoruz. Sağolun varolun.
9 Aralık 2015 09:38

Mehmetozcelik

Ahmet bey ben antalyadan bizi firtina vurdu kitabinizi okudum. Cok muhtesem.diger kitaplarinizda okumadan anliyorum.cok guzel ellerinize sagliksizin gibi dogrulari dusunen insanlarin cogalmasi dilegiyle
16 Ocak 2016 08:21

Meryem

Komando kitabınızın devamı ne Zaman çıkar yada çıktı mı
4 Haziran 2016 13:54

MUSTAFA ŞANAL

4 yıldır kitaplarınızı okulumuzla tanıştırmaktan mutluluk duyuyorum.Atsız dan sonra Türkçülerin duygularını dile getirmeniz bu alandaki eksikliği gideriyor.Mete han tomris han alper tunga en çok okunan kitaplarınız.Yakında hazırladığım roman için sizden tavsiye ve yayınevi konusunda yardım talep edeceğim.İyiki varsınız.Bozkurtlar sizinle gurur duyuyor
2 Şubat 2017 14:06

Zümrüt Alsan

Yazdığınız kitapları çok beğenerek ve zevkle okuyoruz.Bize Türklük bilincini aşıladığınız için size çok teşekkür ederiz.
20 Şubat 2017 19:48

Hasan KILIÇ

Selamın aleyküm hocam, Saka Hanı Alper Tunga kitabınızı beğenerek bir solukta okudum lakin , kitabın basında ve ortasında İran hükümdarını Keyhüsrev olduğu ancak kahpelik kahpelerin başlıklı bölümde 378. sayfada keykuvas olarak yazılmış yeni baskılarda düzeltilebilir. Saygılarımla.

Yorum Yap

İsim: E-Posta: Mesajınız: